Europejska Sieć Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego to utworzona w Szwecji organizacja, która ułatwia mieszkańcom dostęp do regionalnej żywności. Obecnie do Sieci jednoczącej lokalnych producentów, przetwórców i restauratorów należy 46 regionów z 13 krajów europejskich, w tym województwo pomorskie. 

Certyfikat Dziedzictwo Kulinarne otrzymują producenci surowców w rolnictwie, ogrodnictwie i rybołówstwie, przetwórcy żywności, restauracje i inne obiekty gastronomiczne lub hotelarskie, hurtownicy i sprzedawcy detaliczni. Głównym kryterium członkostwa w Sieci jest korzystanie z lokalnych surowców do produkcji żywności, kultywowanie tradycji kulinarnych, promocja kulinarnego dziedzictwa regionu.

Promując żywność regionalną ułatwia się do niej dostęp i pomaga dokonać wyboru konsumenckiego: w karcie menu lub na produkcie, budynku, tablicy – wszędzie tam jest zamieszczone logo Sieci, charakterystyczna biała czapka kucharska na niebieskim tle.

Kupując regionalne i tradycyjne produkty jesz lokalnie, zdrowo i smacznie.

Spróbuj kuchni Pomorskiej!

Marszałek Województwa jako właściciel znaku Dziedzictwo Kulinarne – Pomorskie do tej pory przyznał certyfikat i prawo do posługiwania się tym znakiem 61 podmiotom. Wśród nich są m.in. wytwórcy serów, piwowarzy, restauratorzy.

Na stoisku Żuławskie Smaki znajdziemy sery Mleczarni Skarszewy sp. z o.o.

Spółdzielnia Mleczarska od 115 lat produkuje sery i masło. Mleko używane do produkcji w całości pochodzi z pięknych, zielonych terenów Kociewia i Kaszub. Jest to obszar nieskażony przez wielki przemysł, czysty ekologicznie. Spółdzielnia Mleczarska w Skarszewach koncentruje się na produkcji wysokiej jakości serów i masła wytwarzanych wyłącznie z najlepszego mleka skupowanego od dostawców. Spółdzielnia Mleczarska w Skarszewach produkuje tradycyjnymi metodami stosując najnowsze osiągnięcia techniki i technologii.

Ser długodojrzewający Werderkäse i jego historia: w maju 2015 roku doszło do spotkania przedstawicieli Klubu Nowodworskiego z Kierownictwem Mleczarni w Skarszewach. Klub posiadał tradycyjna recepturę serów wytwarzanych na Żuławach (niemiecka nazwa: Werder).
Badania nad zapomnianymi recepturami i historia żuławskich serów prowadzone były w Domu Podcieniowym „Mały Holender” z Żelichowie. Spotkania z rodzinami dawnych serowarów i dawnymi mieszkańcami Żuław odbywały się w pomieszczeniach „Malego Holendra”. Dzięki tym spotkaniom uzyskano unikalne wskazówki dotyczące wytwarzania i warunków dojrzewania żuławskich serów. Doświadczenie załogi Mleczarni Skarszewy pozwoliło wyprodukować unikalny w skali kraju ser, który nazwano „Werderkäse”.

Nazwa oferowanego produktu na stoisku Pomorskiego Browaru Tradycyjnego to pomorskie tradycyjne czyli piwo pod różnymi markami, w tym marką „Piwo Starogdańskie”.
Piwo Pomorskie to napój warzony według receptur stosowanych w browarach pomorskich około 50 i 30 lat temu. Do produkcji piwa używa się aromatycznego chmielu szyszkowego oraz chmielu goryczkowego granulowanego. Stosowana jest również taka sama jak wcześniej około 140 lat temu metoda wywaru zacierania słodu, która pozwala uzyskać pełniejszy smak. Do dziś piwo Pomorskie produkowane jest pod czujnym okiem pana Luciana Iwanowicza, byłego Głównego Piwowara z dawnego browaru w Gdańsku-Wrzeszczu. Piwo Pomorskie zostało wpisane na Listę Produktów Tradycyjnych.

Kafëbë Coffee & Bistro powstało w duchu promowania kuchni kaszubskiej, zarówno dla mieszkańców Trójmiasta, jak i turystów odwiedzających nasz region. Wystrój restauracji przy ul Piwnej w Gdańsku w sercu Starego Miasta Gdańska przybliża gościom tradycyjny haft kaszubski tworząc ciekawą atmosferę połączoną z kuchnią regionalną. Kafëbë bazuje na produktach lokalnych, które w większości pozyskiwane są od członków Sieci Kulinarnego Dziedzictwa Pomorza. W menu znajduje się wiele tradycyjnych dań typowych dla kuchni naszego regionu, opartych na lokalnych surowcach oraz z nutą nowoczesnego stylu. Zjesz tu kaszubskie frykasy, smaczne śledziki, pajdę z gęsim smarowidłem czy kaszubską szpajzę.

Capuccino Cafe to nie tylko kawiarnia, ale także manufaktura oferująca wyjątkowe słodycze: ciasta i torty oraz lody naturalne. Produkty powstają na bazie surowców pozyskiwanych od lokalnych dostawców. Wszystkie charakteryzują się najwyższą jakością, estetyką, smakiem ale też ciekawym pomysłem. 

Restauracja Sopocki Młyn do przygotowania potraw wykorzystuje wyłącznie zdrowe surowce od regionalnych dostawców. Nazwa restauracji nawiązuje do dań serwowanych w restauracji. Najważniejsze są tu potrawy produkowane z mąki: domowe pierogi, makarony, zupy i przetwory przyrządzane ze świeżych, wysokiej jakości produktów. Znajdziemy też tu oleje świeżo tłoczone, pieczywo pachnące i chrupiące.