Województwo pomorskie położone jest w północnej Polsce i graniczy od północy z Morzem Bałtyckim, od północnego-wschodu z Rosją (poprzez Mierzeję Wiślaną), a po stronie polskiej z czterema województwami: warmińsko-mazurskim, kujawsko-pomorskim, wielkopolskim i zachodniopomorskim. Stolicą województwa jest Gdańsk, który wraz z Gdynią i Sopotem tworzą aglomerację zwaną Trójmiastem. Pomorskie zajmuje obszar o powierzchni ponad 18 300 km².

POMORSKA TURYSTYKA W LICZBACH:
- 660 km tras rowerowych
- 1200 km oznakowanych szlaków kajakowych
- 303 km żeglugi po Pętli Żuławskiej

NAJWIĘKSZE ATRAKCJE REGIONU:

CYPEL HELSKI
Jednym z najciekawszych pod względem geograficznym miejsc w naszym regionie jest najdalej wysunięta w morze część Półwyspu Helskiego, nazywana końcem lub początkiem Polski. Prowadzi do niego nadmorska promenada oraz ścieżka przez las pełen zabytkowych obiektów militarnych. Innymi atrakcjami Helu wartymi zobaczenia są latarnia morska, Muzeum Rybołówstwa, domy rybackie oraz słynne fokarium mieszczące się w stacji naukowo-badawczej Uniwersytetu Gdańskiego
 

ZAMEK W MALBORKU
To jeden z największych średniowiecznych zamków w Europie oraz bezcenny zabytek architektury obronnej, wpisany w 1997 r. na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Przed wiekami stanowił siedzibę wielkich mistrzów zakonu krzyżackiego, a następnie stał się jedną z rezydencji królów Polski. Potężna, ceglana warownia obejmuje zamki: wysoki z kapitularzem i kościołem Najświętszej Maryi Panny, średni z Wielkim Refektarzem i Pałacem Wielkich Mistrzów oraz niski z szeregiem dawnych zabudowań gospodarczych. We wnętrzach można zwiedzić wystawy broni i uzbrojenia, gotyckiej rzeźby i witraży.
 


KATEDRA I MUZEUM DIECEZJALNE W PELPLINIE
W krajobrazie tego niewielkiego miasta na Kociewiu wyróżnia się bryła katedry Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, wzniesionej jako kościół klasztoru cystersów. To jedna z największych świątyń gotyckich w Polsce, a w jej wnętrzach podziwiać można bogaty wystrój, m.in. monumentalny ołtarz główny. Prawdziwy skarb skrywa też tutejsze Muzeum Diecezjalne. Najcenniejszym jego eksponatem jest bowiem jedyny w Polsce egzemplarz słynnej Biblii Gutenberga z unikatowym śladem po ruchomej czcionce drukarskiej.
 


KASZUBSKI PARK ETNOGRAFICZNY WE WDZYDZACH
W 1906 r. Teodora i Izydor Gulgowscy zakupili chałupę od miejscowego gospodarza i w jej wnętrzach urządzili prywatną wystawę z cennymi zbiorami sztuki ludowej. Tym samym stworzyli pierwsze na ziemiach polskich muzeum na wolnym powietrzu. Obecnie w Kaszubskim Parku Etnograficznym można obejrzeć, m.in. zagrody chłopskie, dwory szlacheckie, wiatraki, kościółek, karczmę, tartak, kuźnię oraz wiejską szkołę. Zwiedzaniu urokliwych budynków towarzyszy widok na jezioro Wdzydze, zwane Kaszubskim Morzem.
 


SŁOWIŃSKI PARK NARODOWY
Położony jest w środkowej części wybrzeża, a na jego obszarze znajdują się nadmorskie lasy, łąki i torfowiska oraz przybrzeżne jeziora Łebsko i Gardo. Największą osobliwością Parku są jednak ruchome wydmy, z których najwyższe osiągają nawet kilkadziesiąt metrów wysokości i zwane są „białymi górami”. Przestrzeń, po której wędrują, przypomina wielką, piaszczystą pustynię. Ze względu na swoje walory przyrodnicze Słowiński Park Narodowy zaliczony został do Światowej Sieci Rezerwatów Biosfery UNESCO.
 


WITKACY W SŁUPSKU
Dumą Słupska jest największa na świecie kolekcja dzieł Stanisława Ignacego Witkiewicza, czyli słynnego Witkacego. W odnowionym Białym Spichlerzu, należącym do Muzeum Pomorza Środkowego, każdy może poznać tego oryginalnego i kontrowersyjnego artystę oraz efekty jego twórczości. Kolekcja liczy ponad 260 prac plastycznych, wśród których dominują pastelowe portrety, obrazy olejne, rysunki węglem i ołówkiem oraz grafiki.