Atrakcje Uliczki Pomorskiej, czyli Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego na Jarmarku św. Dominika

Strefa Pomorska, promocja
Znowu, jak co roku, bawimy się na uliczce Pomorskiej! Sprawimy i w tym roku, że na jednej uliczce jarmarkowej obecny będzie duch Pomorza – w każdej ze swoich różnorodnych odmian – tak, by nikt z odwiedzających nie zapomniał do końca życia, że był w krainie bursztynu, sztuki, gotyckich tajemnic, morskich skarbów, śledzia i przede wszystkim otwartych, uśmiechniętych ludzi. Pomorze to kraina, w której wszyscy są mile widziani przez gościnnych polskich i kaszubskich gospodarzy. W ten sposób będziemy witać każdego odwiedzającego Uliczkę Pomorską.

Prezenty i pamiątki z Pomorza: torby pomorskie i piaskowe mozaiki w butelce
Zaś gospodarze – jak to gospodarze! – za punkt honoru postawili sobie nie wypuścić z Uliczki Pomorskiej nikogo z pustymi rękami, bo przecież każdy od dzieciństwa wie, że oprócz kolorowej fotografii znad Bałtyku przywieźć trzeba pamiątki. Najlepiej jednak, gdy taką pamiątkę zrobi sobie sam (może z minimalną pomocą). Gra miejska
Nie samymi pamiątkami jednak człowiek żyje. Trzeba też dobrze sie z nami pobawić, by poczuć pomorskiego ducha.
Uzbrojeni w mapę do gry ulicznej ruszycie w podróż po plażach ze skarbami, po zamkowych labiryntach z kaszubskimi cudeńkami, by na końcu pomyśleć lub zakrzyknąć: „Pomorze! Każdy w tej krainie zakochać się może!”. A my wam w tym pomożemy: zakochacie się na pewno!

Artyści PIK na Jarmarku, czyli Galerie Sztuki Uliczki Pomorskiej
Uliczka Pomorska dzięki artystom PIKu wyróżnia się wyjątkową atmosferą spotkania żywego twórcy z publicznością. Odwiedzający spotkają sztukę wysokiej próby w galerii na ulicy.
Na Uliczce Pomorskiej będzie można spotkać artystów Pomorza, którzy zaprezentują różnorodne dziedziny sztuk plastycznych, a każde z prezentowanych dzieł sztuki będzie można zakupić jako niepowtarzalną pamiątkę z Jarmarku św. Dominika. I
Milana i Denis Chyżawscy będą gospodarzami indywidualnej Galerii Sztuki PIK, pokażą swoje malarstwo. To artyści z Ukrainy, którzy studiują w gdańskiej ASP. Milana maluje nostalgicznie naturę, tęsknotę, ulotność przyrody. Denis porywa abstrakcyjnym malarstwem. Razem też tworzą wspólne projekty artystyczne, murale, cykle malarskie.

II
Galeria Sztuki Ceramicznej i Rzeźby

W PIKu pracują ceramicy, rzeźbiarze, twórcy: naczyń według libańskiej tradycji, onirycznych malowideł na talerzach, płytek ceramicznych, mikrorzeźb, glinianych form i mozaik. Wybierz swoją pamiątkę pomorską, zabierz rękodzieło do swojego domu.

III
Galeria Sztuki form eksperymentalnych i graficznych

Grafika warsztatowa, linorytt, monotypie, kolografie, sitodruki, obrazy z drewna, formy florystyczne, mantry wpisane w obraz – zaprezentujemy różnorodność i kreatywność pomorskich twórców. Formy sztuki unikatowe, czasem osobliwe, poruszające i zniewalające. Za tymi pracami stoi opowieść, one poszukują słuchacza: zachęcamy do rozmów i wizyt w galerii.

IV
Galeria Sztuki Malarskiej

Tu spotkasz: akwarele z motywami pomorskimi, malarstwo klasyczne, abstrakcyjne, w znanych konwencjach i wykraczające poza schemat. Zaprezentujemy twórców zrzeszonych w PIK, którzy są absolentami szkół artystyczych, którzy są amatorami z powodzeniem rozwijającymi swoją drogę artysty, którzy są docenianymi artystami na scenie międzynarodowej.