Kupując ich produkty wspierasz osoby wykluczone na rynku pracy [JARMARK ŚW. DOMINIKA]

Zaglądając na Uliczkę Pomorską oraz na wyspę Ołowiankę podczas tegorocznego Jarmarku św. Dominika możemy wspomóc działania prowadzone na rzecz osób wykluczonych społecznie. Znajdować się tam będą stoiska podmiotów z Trójmiasta, Słupska, Sztumu czy Rumi, w których aktywności gospodarczej ważne jest coś więcej niż tylko zysk.


Na stoiskach podmiotów ekonomii społecznej, które wezmą udział w jarmarku, spotkamy wystawców, których działalność opiera się na pomocy osobom potrzebującym i tworzeniu dla nich miejsc pracy. Zatrudniają oni osoby wykluczone lub zagrożone wykluczeniem społecznym, m.in. z powodu niepełnosprawności, bezdomności lub długotrwałego bezrobocia.

Kogo spotkamy na Uliczce Pomorskiej?

Na Uliczce Pomorskiej znajdziemy przedstawicieli Fundacji Świat Wrażliwy, która prowadzi w Gdańsku kawiarnię Caffe Aktywni. Jest to miejsce, w którym pracują młodzi ludzi z niepełnosprawnością intelektualną oraz wspierające ich seniorki-mentorki. Podczas jarmarku Caffe Aktywni uraczą wszystkich lemoniadą i ciastkami. Będą również sprzedawać rękodzieło, m.in. biżuterię i ceramikę.

Rękodzieło zobaczymy też na stoisku Fundacji dla Was z Rumi, a konkretnie świece sojowe w szkle czy produkty do kąpieli, czyli wszystko to, co może być potrzebne, aby zrobić sobie domowe spa. Poza tym swoje rękodzieło zaprezentuje Fundacja Przystań ze Słupska, w której ofercie znajdziemy przeróżne przedmioty z gliny i drewna, wieszaki czy torby. Natomiast Fundacja „PijaR z sercem” ze Sztumu sprzedawać będzie wyroby rzemieślnicze, w tym drewniane szkatuły, skrzynie, krzesła, ozdoby rycerskie oraz stroje średniowieczne. 

Wśród wystawców warto wypatrzeć stoisko spółdzielni socjalnej Kooperacja z Sopotu, sprzedającej markową odzież używaną, książki, antyki oraz ozdoby wnętrz. Pojawi się tam bowiem replika kosza plażowego z 1915 r., który spółdzielnia wypożycza na sopockiej plaży. Ponadto, na jarmarku spotkamy spółdzielnię socjalną Zeroban z Gdańska, która przerabia materiały z odzysku w myśl idei zero waste, tworząc m.in. torby, plecaki, poduchy ogrodowe czy portfele.

Będąc na Uliczce Pomorskiej możemy też wspomóc Stowarzyszenie Solidarni „Plus” – ośrodka readaptacji eko „szkoła życia” w Wandzinie. Wśród sprzedawanych przez nich produktów żywnościowych bio dostępne będą np. syropy z mniszka lekarskiego czy pigwowca, a wśród przedmiotów rękodzielniczych – prace malarskie i domki dla owadów.

A kogo na wyspie Ołowiance?

Na wyspie Ołowiance każdy będzie mógł się zapoznać z ofertą znanej nie tylko na Pomorzu, ale i w całym kraju spółdzielni socjalnej Dalba z Pucka. Prowadzi ona pierwszy w Polsce i szósty na świecie browar spółdzielczy, w którym zatrudnienie znajdują osoby z niepełnosprawnością intelektualną. Piwa przez nich wytwarzane znaleźć można w wielu sklepach czy w restauracjach. Odwiedzając ich stoisko na jarmarku na pewno będziemy pod wrażeniem smaków zarówno piw klasycznych, jak Rożkowe czy Cumowe, oraz piw wymrażanych, jak Królowa Lodu czy Lodomur.

A dla chcących zaspokoić głód czekać będą zapiekanki w różnych smakach, przygotowanych przez pracowników spółdzielni socjalnej Dobre miejsce z Gdyni.

Udział w jarmarku podmiotów ekonomii społecznej związany jest z projektem samorządu województwa pomorskiego, który realizowany jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 i współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.
 
Marcin Szumny