Pomorskie Smaki. Jakich produktów będziemy mogli spróbować w tym roku? 

W pierwszy weekend tegorocznej edycji Jarmarku św. Dominika na Uliczce Pomorskiej wystawcy prezentować będą dwa produkty. W sobotę, 24 lipca 2021 r. na stoiskach Pomorskich Smaków w ofercie znajdziemy słodkie miody z regionalnych pasiek, natomiast w niedzielę, 25 lipca – oleje roślinne wytwarzane przez pomorskich rolników.

Celem wydarzenia jest nie tylko promocja pomorskiego rolnictwa, ale także popularyzacja spożywania miodu, produktów pszczelich i olejów roślinnych oraz przybliżenie zalet ich stosowania w naszej codziennej diecie. Gośćmi specjalnymi strefy Pomorskich Smaków będą kucharze z telewizyjnych programów kulinarnych. 

W sobotę (24.07) do spożywania miodów będzie zachęcał Pascal Brodnicki - kucharz znany przede wszystkim jako prowadzący programy kulinarne „Pascal: Po prostu gotuj!", „Smakuj świat z Pascalem", ale również autor popularnych książek o sztuce gotowania oraz producent i współprowadzący sieć kanałów kulinarnych na YouTube -  Tuba Smaku.

W niedzielę (25.07) do wykorzystywania olejów tłoczonych na zimno w kuchni będzie  namawiał Piotr Lisakowski - propagator kuchni regionalnej, kucharz i właściciel restauracji na Półwyspie Helskim oraz uczestnik programu TOP CHEF Polska.


Zdrowe miody z pomorskich pasiek...

Pierwszego dnia na Uliczce Pomorskiej królować będą miody z gospodarstw pszczelarskich, w których produkcja odbywa się tradycyjnymi metodami.

– Miód wybierany jest z uli metodą tradycyjną poprzez ręczne odsklepianie ramek a następnie wirowanie w tradycyjnej miodarce na zimno. W trosce o jak najwyższą jakość naszych produktów, większość miodów jest rozlewana w słoiki zaraz po odwirowaniu – wyjaśnia Mateusz Browarczyk z gospodarstwa Miodolandia, właściciel pasiek znajdujących się na Kaszubach i Żuławach Gdańskich.

Na stoiskach Pomorskich Smaków sprzedawane będą m.in. miody wielokwiatowe, lipowe, akacjowe, rzepakowe, wrzosowe czy spadziowe. Nie zabraknie również miodów wpisanych na Listę Produktów Tradycyjnych prowadzoną przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Wśród nich są np. Miód Leśny z Biernatki, którego produkcją zajmuje się Krzysztof Patalas z Ekologicznego Gospodarstwa Pszczelarskiego „Eko-Barć”, Miód Pszczółkowski (majowy, czerwcowy i lipcowy), który zaprezentuje pasieka rodzinna Jana Freda i Izabeli Wrony oraz  Miód Kaszubski którego produkcja zajmuje się m.in. Pszczelarnia Tomasza Stenki i Gospodarstwo Pasieczne „Kaszubskie Miody” Hieronima Koseckiego.

Dostępny będzie też miód mniszkowy z gospodarstwa pszczelarskiego Miody Bargańscy położonego w powiecie bytowskim. Miód z kwiatu mniszka lekarskiego, czyli popularnego mleczu, ma wysoką aktywność biologiczną. Polecany jest przy zaburzeniach trawienia, skurczach żołądka i jelit, chorobach wątroby i dróg żółciowych oraz przy niedokrwistości i schorzeniach reumatycznych.Chętni będą mogli spróbować prawdziwej rzadkości, czyli wyjątkowego miodu z ogórecznika.

– Jest on jasnożółty, łagodny w smaku i ma delikatny woskowy aromat. Szczególnie docenią go ci, którzy pracują głosem. Wspaniale koi struny głosowe – zachwala miód z ogórecznika Grzegorz Pelcner, pszczelarz z pasieki „Katarzynka”.

Będą też wystawcy specjalizujący się w poławianiu pyłku kwiatowego Zielona Pasieka należąca do Bożeny i Piotra Sobuniów.

… oraz oleje roślinne tłoczone na zimno

Drugiego dnia w ramach Pomorskich Smaków prezentowane będą wysokiej jakości produkty z gospodarstw rolnych, zajmujących się tłoczeniem olejów z nasion pochodzących głównie z certyfikowanych upraw ekologicznych. Proces ich tłoczenia na zimno pozwala w pełni zachować walory odżywcze i smakowe oleju oraz nie niszczy cennych składników zwartych w nasionach.

W ofercie gospodarstwa rolnego Ekostodoła znajdziemy oleje: lniany, rzepakowy i konopny. Szczególną uwagę warto zwrócić na olej rydzowy, produkowany z nasion lnianki siewnej, która jest najstarszą rośliną oleistą w Europie.

– Olej rydzowy jest zasobny w zdrowe kwasy tłuszczowe, z których najważniejszy jest Omega-3, a także wyjątkowo obfity w antyoksydanty oraz witaminę E. Korzyści z konsumpcji oleju rydzowego to m.in. obniżenie poziomu cholesterolu, łagodzenie stanów zapalnych w organizmie, wzmacnianie odporności oraz opóźnianie procesu starzenia – informuje Jarosław Kułynycz, właściciel Ekostodoły.

Gospodarstwo Rolne Katarzyny i Rafała Mładonowiczów zaprezentuje olej z  ostropestu plamistego, olej rzepakowy, z lnianki jarej i ozimej, z czarnuszki, lniany, z konopi siewnych, ponadto będzie można kupić konfiturę z jagody kamczackiej, syrop z kwiatu mniszka, syrop z kwiatu czarnego bzu.
- Uzyskanie wysokiej jakości  produktów daje własna produkcja na polu, własna kontrola, własny zbiór, własne przechowalnictwo i własny proces przetwarzania surowca w produkt spożywczy. Nie jesteśmy nastawieni na masową produkcję i sprzedaż. Każdy rok jest inny, nie ma gwarancji od natury, że w każdym roku zbiory będą udane, w przypadku braku surowca nie sprzedajemy produktu, gdyż kupowanie z zewnątrz z rynku hurtowego to zawsze wielka zagadka – kwestię wysokiej jakości swoich produktów wyjaśnia Rafał Mładanowicz. 

Na stoisku Gospodarstwa Ekologicznego Jawory „Ekolelita” zakupimy biooleje: lniany, rzepakowy, rydzowy, oraz z upraw ekologicznych warzyw: zakwas z buraków, biokasze, bio siemię lniane.

Poza olejami na stoiskach PHU Lenhen Henryki Sztabińskiej oraz firmy EkoAnka Anna Krawców będzie można również kupić różnego rodzaju produkty spożywcze, takie jak np. mielone nasiona kminku, lnu czy ostropestu, octy ziołowe i owocowe, napary i wyciągi ziołowe na miodzie oraz naturalne soki.
Wydarzenie współfinansowane jest ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Marcin Szumny

PROGRAM
I dzień 24.07.2021 r.
10.00 - otwarcie strefy Pomorskie Smaki
10:00-20:00 - kiermasz miodów z pomorskich pasiek
10:30-17:30 - prezentacja wystawców - gospodarstwa pszczelarskie
10:30-12:30 - program edukacyjny przygotowany przez Pomorskie Parki Krajobrazowe 
Pszczoły, trzmiele i inne pszczołowate…
13:30 -14:30 - pokaz kulinarny z udziałem Pascala Brodnickiego 
Truskawka kaszubska w miodowej odsłonie…
15:30-16:00 - pokaz prac pszczelarskich

II dzień 25.07.2021 r.
10:00-20:00 - kiermasz olejów roślinnych od pomorskich gospodarstw rolnych
10:30-17:30 - prezentacja wystawców – gospodarstwa rolne produkujące oleje 
11:00-11:30 - pokaz kulinarny z udziałem Piotra Lisakowskiego
Wędzona ryba w oleju…
12:00-12:30 - pogadanka 
Fakty i mity na temat olejów roślinnych 
13:00 -13:30 - pokaz kulinarny z udziałem Piotra Lisakowskiego
Śledź na trzy sposoby: w oleju lnianym, rydzowym i rzepakowym
14:00-14:30 - pokaz prac zwianych z tłoczeniem olejów
15:30-16:00 - pokaz kulinarny z udziałem Piotra Lisakowskiego
Każdy olej ma swój smak….

WYSTAWCY
Dzień 1: miody
 1. Miodolandia Mateusz Browarczyk | https://miodolandia.com.pl/
 2. Ekologiczne Gospodarstwo Pszczelarskie „Eko-Barć 1954" Krzysztof Patalas | https://www.ekobarc.pl/
 3. Pasieka stacjonarna Freda Jan i Pasieka wędrowna Izabela Wrona | https://www.miodpszczolkowski.info/
 4. Zielona Pasieka Bożena i Piotr Sobuń | http://zielonapasieka.pl/
 5. Pszczelarnia Tomasz Stenka | https://www.polskasmakuje.pl/author/tstenka/
 6. Miody Bargańscy | http://miodybarganscy.pl/
 7. Gospodarstwo Pasieczne „Kaszubskie Miody" Hieronim Kosecki | https://kaszubskiemiody.pl/
 8. Pasieka „Katarzynka" Grzegorz Pelcner | https://www.facebook.com/pasiekakatarzynka
Dzień II: oleje 
 1. Gospodarstwo Rolne Jarosław Kułynycz, Ekostodoła | https://www.facebook.com/ekostodola/
 2. Gospodarstwo Ekologiczne Jawory „Ekoelita" | http://ekoelita.pl/
 3. Gospodarstwo Rolne Katarzyna i Rafał Mładanowicz | https://healthbynature.pl/
 4. LENHEN Sztabińska Henryka | https://www.pomorskiebazarek.pl/lenhen
 5. EkoAnka Anna Krawców | https://www.instagram.com/ekoanka.annakrawcow/