W niedzielę, 13 sierpnia, o godz. 16, na przedprożach Dworu Artusa oficjalnie zakończył się 763. Jarmark św. Dominika. Piotr Borawski, wiceprezydent Gdańska, odebrał od kupców klucze do bram miasta. Po trzech tygodniach wypełnionych handlem, rzemiosłem, gastronomią, kulturą, rozrywką i akcjami społecznymi możemy stwierdzić z pełnym przekonaniem, że tegoroczny Jarmark był sukcesem.
Kolejny Jarmark, kolejny sukces!

- Bardzo dziękuję wszystkim kupcom, którzy brali udział w Jarmarku św. Dominika,  organizatorom oraz sponsorom za przygotowanie tego wspaniałego wydarzenia. Dziękuję też mieszkankom i mieszkańcom Gdańska oraz gościom, którzy byli z nami przez ten czas i sprawiali, że Jarmark tętnił życiem. Do zobaczenia za rok! - mówił Piotr Borawski, zastępca prezydenta ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu.

Powiedzmy to otwarcie - Jarmark św. Dominika tętnił życiem. Bogata oferta handlowa, kulturalna, gastronomiczna i rozrywkowa codziennie przyciągała tłumy. W programie Jarmarku znalazło się 312 pozycji dedykowanych zarówno tym, którzy wolny czas chcą spędzać spokojnie, w rodzinnym gronie, jak i tym, którzy poszukują emocji i aktywnych wyzwań. Udało się nam także zaktywizować gości do wielokrotnych wizyt na jarmarku, zatem w pełni zrealizowaliśmy nasze tegoroczne hasło - wracam, bo lubię!

Byliśmy przygotowani na każdą ewentualność – przeprowadziliśmy nawet akcję rozdawania płaszczy przeciwdeszczowych, która spotkała się bardzo ciepłym przyjęciem. Podobnie jak akcja Happy Hours w wybranych punktach gastronomicznych, która pozwoliła sprzedać większe ilości produktów, ale też wpisała się w ideę zero waste.

Warto także zwrócić uwagę na poprawę bezpieczeństwa na Jarmarku. Dodatkowe 200 tys. zł przeznaczone w tym roku na podniesienie poziomu zabezpieczenia terenu przyniosło efekt w postaci braku kradzieży, a na terenie imprezy nie doszło do żadnych poważnych zdarzeń. Cały teren został przygotowany tak, aby wszyscy - wystawcy i goście - czuli się komfortowo, a służby miały nieograniczony dostęp w razie nagłych sytuacji. Na Jarmarku było po prostu bezpiecznie, wygodnie i przyjemnie. 

Dziękujemy - sponsorom, partnerom, mieszkańcom!

Dziękujemy naszym partnerom i sponsorom. Dziękujemy służbom - Policji, Straży Miejskiej czy Straży Pożarnej - GZDiZ oraz Gdańskiemu Centrum Kontaktu. Bez nich stworzenie Jarmarku św. Dominika nie byłoby możliwe. Dziękujemy jednak przede wszystkim mieszkańcom Głównego i Starego Miasta za cierpliwość i wyrozumiałość. Mamy nadzieję, że nasza współpraca w kolejnych latach będzie wyglądała równie dobrze. Będziemy mocniej wsłuchiwać się w oczekiwania mieszkańców, aby wypracować jeszcze lepsze rozwiązania.

Rokrocznie staramy się, aby Jarmark był dla mieszkańców jak najmniej uciążliwy. Jest on wydarzeniem wyjątkowym na skalę europejską i gwarantuje Miastu szeroką promocję oraz wymierne korzyści gospodarcze. Goście odwiedzający Gdańsk swobodnie korzystają z oferty instytucji kultury, rozrywki, a także z hoteli, gastronomii i miejskich środków  transportu. Podczas tych trzech letnich tygodni goście odwiedzający Gdańsk generują przychód na poziomie 500-600 mln zł, które trafiają do hotelarzy, restauratorów czy sklepów.

W tym roku specjalnie dla mieszkańców oddaliśmy w użytkowanie Targ Węglowy, na którym mogli zostawiać auta w czasie, kiedy dojazd do ich miejsc zamieszkania był niemożliwy (będzie dostępny w tej formie do dnia zakończenia demontażu infrastruktury jarmarkowej). Ten pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę. Innym rozwiązaniem, które na pewno będzie rozwijane w przyszłych latach to Park&Ride przy Polsat Plus Arenie. Pozwala ono na rozładowanie ruchu w centrum miasta.

Jarmark dobiegł końca. Czas na jego demontaż. Usunięcie całej infrastruktury zakończy się najpóźniej 21 sierpnia, ale już od 14 sierpnia nastąpią pierwsze znaczące zmiany. Już od poniedziałku przywrócony zostanie ruch na Podwalu Staromiejskim, zmienione zostanie oznakowanie ulic - wracamy do wakacyjnej organizacji ruchu.

Czas na małe podsumowanie

Skoro koniec, to czas na małe podsumowanie w liczbach. 760 wystawców z Polski, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Litwy, Czech, Grecji czy Ukrainy. Wśród nich na Jarmarku św. Dominika pojawiło się aż 57 nowych wystawców rzemiosła i artystów.

Hitem okazała się premierowa mini strefa grafiki i plakatu na ul. Tkackiej, gdzie swoje prace sprzedawali m.in  absolwenci gdańskiej ASP. Dużą popularnością cieszyły się też stoiska, które również hołdowały idei zero waste - torby z pozostałości materiałów na żagle czy opakowań po kawie. Oblegana była Uliczka Polskich Projektantów, gdzie można było kupić najnowsze kolekcje. Wielu gości opuszczało jarmark z drobiazgiem - unikatowa biżuteria hand made czy niepowtarzalna  ceramika cieszyły się dużym zainteresowaniem.

W strefach food court czekały na gości smakołyki z najróżniejszych kuchni świata. Hitem były langosze, ale wiele osób doceniło też kuchnię kubańską, kujawską czy pomorską. Na stoiskach z produktami regionalnymi oblegane były stoiska z przyprawami z różnych stron świata, wileńskimi smakołykami, oryginalnym włoskim salami czy hiszpańskimi oliwkami.

Goście bardzo chętnie odwiedzali cztery uliczki tematyczne (Wileńska, premierową Wielkopolską, Polskich Projektantów oraz tradycyjnie Pomorską – w tym roku w specjalnej oprawie z okazji 25-lecia pomorskiego samorządu) i cztery przystanki (Równość - w ramach projektu Gdańsk Miastem Równości, Przygoda - współtworzony z Gdańską Infrastrukturą Wodociągowo-Kanalizacyjną, Kołem Widokowym AmberSky i Karuzelą Gdańską i Akademią Wykrzyknik, Przystanek Smaków i Pod Żaglami).

Do tego doszły także przygotowane przez naszych parterów, ulubione przez gości -  jarmarkowe święta - Chleba, Pomorskiej Ekonomii Społecznej, Rzemiosła, Kociewia, Równości czy Wolontariatu, a na finał - w ostatni weekend - gościliśmy Festiwal Wilno w Gdańsku.

Gościliśmy także konsulaty, które w swoich domkach prezentowały kulturę, atrakcje turystyczne i częstowały smakołykami. Naszymi gośćmi były Bułgaria, Ukraina, Niemcy i Węgry. Dzięki temu Jarmark odwiedziło też wielu znamienitych gości, Ambasador Bułgarii - Margarita Ganeva, Konsul honorowy Republiki Mołdawii - Jacek Tymiński, Konsul Węgier - dr Pál Attila Illés czy Konsul honorowy Bułgarii - Jan Strawiński. Natomiast Wicemer Wilna - Simona Bieliūnė odwiedziła Jarmark z racji Wilna w Gdańsku, a na uliczce wielkopolskiej do zakupów produktów regionalnych zachęcał Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego - Krzysztof Grabowski.

Grand Prix otrzymali AgnaWoolArt (w kategorii Dobry Pomysł) za zestawy kreatywne do samodzielnego wykonania techniką filcowania dla dzieci i dorosłych oraz Niebo w Gębie (w kategorii Dobry Smak) – wyśmienite specjały – przetwory, które goście jarmarku wykupili do ostatniej sztuki. Ponadto wyróżnienia trafiły do Code Zero, EyeIllusion, Cynamonki oraz EkoAnki.

Wzmianki o Jarmarku św. Dominika pojawiły się w mediach tradycyjnych oraz społecznościowych niemal 10 tys. razy w trakcie trwania imprezy. Oficjalny profil na Facebooku opublikował ponad 100 postów informujących o tym, co będzie się działo na Jarmarku, a także przekazywał ważne bieżące wiadomości.

W Poławiaczu Bursztynu jarmarkowi goście znaleźli 28 kg bursztynu, wydano 2 tysiące certyfikatów, a podczas akcji Cichy Kącik na Polanie Smaków, podczas którego akcję live cooking przeprowadzili Andrzej Polan i Sebastian Cichy wydano 1376 burgerów. Ponadto, 5 sierpnia, podczas Gdańskiego Dnia Wolontariatu oraz akcji Cichego i Polana zebrano 10 tys. zł na rzecz Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza SAC.

Hitem jarmarku w tym roku był też Przystanek Przygoda z mnóstwem nowych atrakcji dla dzieci. Amatorzy sztuki teatralnej bawili się podczas przedstawień teatralnych słynnego Bajkowiska. Ogromnym powodzeniem cieszyły się labirynt i spływ rwącą rzeką przygotowane przez AmberSky i Karuzelę Gdańską! Wydaliśmy 164 paszporty jarmarkowe. Blisko 1500 osób wrzuciło swoje pragnienia do Koła Marzeń. Na tym przystanku realizowana była również Hydromisja! Wraz z naszym partnerem - Gdańską Infrastrukturą Wodociągowo-Kanalizacyjną - zaprosiliśmy całe rodziny do udziału w wyjątkowej akcji edukacyjnej, która bawiła i uczyła o wodzie! Dzięki tej akcji wszyscy mogli się nauczyć, jak dbać o wodę tak, aby Ziemia była lepszym miejscem do życia. O dobrą zabawę dbała Akademia Wykrzyknik.

Tu na Przystanku Przygoda wydarzyła się też rzecz bezprecedensowa - pani Beata Kuczera wrzuciła wyjątkowe marzenie, które w sposób szczególny nas ujęło. Nie pomyślała bowiem o spełnieniu swoich potrzeb, tylko spełnieniu marzeń dzieci z Domu Dziecka im Janusza Korczaka w Gdańsku.
Na ręce dyrektor placówki, Ilony Puckowskiej-Pociask, fundatorzy nagrody, państwo Sebastian i Anna Barbasiewiczowie repezentujący Koło Widokowe AmberSky oraz Karuzelę Gdańską a także Międzynarodowe Targi Gdańskie, przekazali voucher o wartości 16 tys. zł, który zostanie wykorzystany na rozwój domu, m.in. na nowy plac zabaw dla dzieci. Wręczenie vouchera nastąpiło tradycyjnie podczas ceremonii zakończenia Jarmarku. Dodatkowo Dzieci otrzymały również voucher na warsztaty kreatywne i edukacyjne ufundowany przez Panią Marię Stoińską z Akademii Zabawy    i Edukacji Wykrzyknik.

W tym roku też - jak zawsze -  wspieraliśmy i pomagaliśmy. Na Jarmarku było miejsce dla działalności o charakterze społecznym i edukacyjnym. Gościliśmy Fundację DKMS, Caritas, Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ, Puckie Hospicjum pw. św. Ojca Pio, a także Państwową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Gdańsku.

Tegoroczny Jarmark aż kipiał od atrakcji. Nasz program pękał w szwach. Znalazło się w nim miejsce na  312 wydarzeń min: koncerty, przedstawienia teatralne, parady, warsztaty, projekcje filmów, koncerty pod gwiazdami, magiczna noc z AmberSky, czy prezentacje młodej polskiej sceny jazzowej.
Po raz pierwszy też Jarmark był bogaty sportowo. Poza tradycyjnym Biegiem Dominika była też gimnastyka dla seniorów, Zumba, pokazy fechtunku, a także Energa Dominik Cup, czyli turniej koszykówki 3x3, który uświetnił mecz gwiazd z kadrą Polski 3x3.
Na dokładne podsumowanie przyjdzie czas. Niebawem przekażemy wszystkie dane, które teraz będziemy zbierać i które zaczną do nas spływać szerokim strumieniem.

Do zobaczenia!

A teraz jeszcze raz dziękujemy! Miastu, sponsorom i partnerom za wsparcie w organizacji.  Dziękujemy Młodzieżowej Radzie Miasta Gdańska oraz licznym domom seniora  i innym organizacjom (Stowarzyszenie Nasze Siedlce, Klub Wzgórze Radości, Dom Seniora Tęcza, Klub Muza, Fundacja Świat Wrażliwy, Dom Sąsiedzki Zakopianka, Klub Senioryci, Klub Rajska Panorama, Fundacja Nova, Dom Zarazy,  Klub Seniora Silver, ZHP Korzenie, PTTK Koło Grodzkie, Koło Gospodyń Wiejskich Skowarcz).

Mieszkańcom za cierpliwość i wyrozumiałość. Mediom za wsparcie w informowaniu o tym, co się dzieje na imprezie. No i oczywiście wystawcom oraz gościom, którzy tworzą wyjątkową ofertę i klimat Jarmarku św. Dominika. Bez was nie byłoby możliwe tworzenie coraz to lepszych edycji tego wydarzenia. Teraz łapiemy oddech, podsumowujemy i…działamy dalej! Bo lato, Gdańsk i Jarmark są ze sobą nierozerwalnie połączone.

Do zobaczenia za rok!
_________________________________________________________________________
Wszystkie informacje dotyczące JŚD 2023 znajdują się na stronie internetowej: jarmarkswdominika.pl; zapraszamy też na nasze media społecznościowe: facebook.com/JarmarkswDominika, instagram.com/jarmarkdominika, tiktok.com/@jarmarkswdominika