Grand Prix Jarmarku św. Dominika 2023 zostało przyznane! Ośmioosobowe jury w środę, 26 lipca, wybrało najciekawsze jarmarkowe produkty tegorocznej edycji. Konkurs towarzyszy Jarmarkowi od ponad 20 lat. Przeznaczony jest dla wszystkich wystawców, a jego celem jest wyłonienie najlepszej, oferty, spośród prezentowanych podczas Jarmarku produktów. Oferty wystawców oceniane są w dwóch kategoriach: DOBRY POMYSŁ oraz DOBRY SMAK.

Wybór nie był łatwy. Po pierwsze w tym roku zaprezentowano wiele oryginalnych i wyróżniających się produktów, po drugie zarówno komisja, jak i wystawcy - musieli stawić czoło chimerycznej pogodzie. Strugi deszczu, które co chwilę nawiedzały Gdańsk nie ułatwiały pracy, ale jurorzy dzielnie przemierzali Jarmark, odwiedzali wytypowane stoiska i ostatecznie podjęli decyzję.

 

W tym roku jury konkursu o Grand Prix Jarmarku św. Dominika składało się z ośmiu osób. Rola przewodniczącego przypadła Piotrowi Dzikowi, radnemu Miasta Gdańska. Pozostałą część kapituły stanowili Anna Maciuszonek (kierownik Referatu Handlu Urzędu Miejskiego w Gdańsku), Anna Bartosiewicz (Referat Handlu Urzędu Miejskiego w Gdańsku), Aleksandra Kiełbratowska (Kancelaria Marszałka Województwa, Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego), Michał Stąporek (trojmiasto.pl), Agnieszka Krzemińska (Radio ZET), Agata Olszewska (gdansk.pl) oraz Aleksander Sieradzki (Gazeta Wyborcza).

 

W tym roku jury przyznało dwie nagrody Grand Prix oraz cztery wyróżnienia w dwóch kategoriach - Dobry Pomysł i Dobry Smak. 

 

W kategorii Dobry Pomysł Grand Prix otrzymała marka Agna Wool Art, która znajduje się na ul. Św. Ducha, w stoisku nr 1028. Agna Wool Art urzekło nie tylko wyjątkowymi wyrobami z filcu, ale też zestawami do filcowania, które można kupić i własnoręcznie tworzyć wyjątkowe przedmioty w domu. Wystawcy chętnie pokazują, opowiadają i uczą o tym, jak rozpocząć przygodę z tym rzemiosłem.

- Wygraliśmy? Naprawdę? Kurcze, ale fajnie - cieszy się Paweł Kurnatowski, który wraz z żoną prowadzi Agna Wool Art. - Wełna jest bardzo wdzięczna, ponieważ z jej „włosów” można zrobić filc. Wystarczy tylko cierpliwość i pomysł, a stworzymy zwierzęta czy inne postaci. Ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia. Swoją pasją dzielimy się z innymi, dając im zestawy, dzięki którym mogą rozpocząć swoją przygodę z filcowaniem.

Wyróżnienia w tej kategorii otrzymały natomiast marki Code Zero Marcina Matli (Grobla I, stoisko 417), który oferuje własnoręcznie szyte kamizelki, torby, plecaki czy nerki, tworzone z… żagli! Głównie tych, które nie nadają się już do użytku na wodzie. Dodatkowym smaczkiem są wszyte metki, na których jest napisane z jakiej jednostki pochodzi materiał i gdzie ona pływała. Wspaniały pomysł wpisujący się nie tylko w morski klimat Gdańska, ale też pokazujący jak powinno się działać ekologicznie w duchu zero waste; a także Eyeillusion Adventure (ul. Podmłyńska, stoisko 203) - Oz Dror, Izraelczyk z Wielkiej Brytanii, którego ręcznie robione wyroby optyczne przenoszą nas do zupełnie innego świata - jeśli szukacie wyjątkowych lunet, lornetek, kompasów czy kalejdoskopów, koniecznie musicie odwiedzić jego stoisko.

 

Natomiast w kategorii Dobry Smak Grand Prix otrzymało Niebo w Gębie (ul. Podmłyńska, stoisko 220) - manufaktura z Gliwic, która oferuje niebanalne przetwory - małe słoiczki pełne wybornych smaków, które można wykorzystać do wielu dań, ale też zajadać się nimi po prostu, łyżką!

- Wszystko zaczęło się podczas pandemii - mówi Agnieszka Kloryga, właścicielka firmy. - Wcześniej organizowałam… koncerty. I to naprawdę dużych gwiazd. Leonard Cohen, Chris Botti, Macy Gray i wielu, wielu innych. Czasy się jednak zmieniły i trzeba było znaleźć inny sposób na życie. Od dawna robiłam konfitury dla znajomych. Uznałam więc, że dlaczego nie robić tego dla wszystkich - opowiada.

Wyróżnienia trafiły do Cynamonka Bakery - prowadzonej przez rodzeństwo, Katarzynę i Łukasza Rejniaków - z Uliczki Pomorskiej (ul. Szeroka, stoisko 932) za absurdalnie wręcz pyszne wypieki według przepisu babci - nie wszędzie znajdziemy cynamonki tradycyjne, pistacjowe i różane; a także do firmy EkoAnka Anny Krawców również z Uliczki Pomorskiej (ul. Szeroka, stoisko 936), która oferuje tyle rodzajów kraftowych octów ziołowych, że na pewno wiele osób nawet nie ma pojęcia, że tyle może ich być. Nawet z bursztynu. Polecamy!

 

Wybór jak widać, nie był łatwy, ale jury stanęło na wysokości zadania. Laureaci nagrody głównej GRAND PRIX w każdej kategorii, otrzymają okolicznościową statuetką, dyplom oraz nagrodę w formie voucheru o wartości 5 tys. zł do wykorzystania na zakup stoiska w kolejnej edycji Jarmarku św. Dominika

 

Już nie możemy się doczekać, co zaskoczy nas za rok!