Bo zysk to nie wszystko! Pomorska Ekonomia Społeczna zaprasza na 763. Jarmark Św. Dominika

Pomorskie podmioty ekonomii społecznej (PES) po raz kolejny zaprezentują się na Jarmarku Św. Dominika w Gdańsku, który odbędzie się w dniach 22 lipca – 13 sierpnia 2023 r. To doskonała okazja, aby przyjrzeć się działalności przedsiębiorstw, które łączą cele ekonomiczne z działaniami społecznymi.

Czym jest ekonomia społeczna i jej podmioty ?

Ekonomia społeczna to szerokie pojęcie, które najprościej ujmując, oznacza prowadzenie działalności gospodarczej łączącej cele ekonomiczne (zarobek) i społeczne (pomaga zapobiegać wykluczeniu). Podmiotami ekonomii społecznej są natomiast miejsca, zatrudniające osoby, którym z jakiegoś powodu ciężej jest znaleźć się na rynku pracy (np. niepełnosprawność, długotrwałe bezrobocie).

Kogo spotkamy na ul. Szerokiej?

Podobnie jak w latach poprzednich, stoiska dedykowane podmiotom ekonomii społecznej umiejscowione będą w kilku lokalizacjach. Dwa z nich będzie można znaleźć na ul. Szerokiej, w sąsiedztwie innych domków w ramach organizowanej przez Samorząd Województwa Pomorskiego „Uliczki Pomorskiej”.

Wśród wystawców znajdą się organizacje, które poprzez swoją działalność wspierają osoby zagrożone wykluczeniem społecznym, takie jak:

A kogo na wyspie Ołowiance?

Kolejny punkt wystawienniczy umiejscowiony będzie przy ul. Ołowianka, gdzie w ramach strefy gastronomicznej,  obecna będzie wyjątkowa Spółdzielnia Socjalna Dalba z Pucka. Jest to jedyne w Polsce przedsiębiorstwo społeczne, prowadzące swój własny browar – Browar Spółdzielczy. Inicjatywa browaru powstała z pasji do piwa i potrzeby zmiany sytuacji osób z niepełnosprawnością. Przy produkcji rzemieślniczego browaru uczestniczą pracownicy, którzy z powodu swoich problemów zdrowotnych nie mieli szans na otwartym rynku pracy. Przez cały Jarmark na stoisku Dalby można będzie skosztować najlepszych wyrobów Browaru z Pucka, w tym znanych już na całym świecie, piw wymrażanych.

Święto Pomorskiej Ekonomii Społecznej

Wyjątkowym wydarzeniem zaplanowanym w ramach tegorocznych targów jest pierwsze w historii Święto Pomorskiej Ekonomii Społecznej, które odbędzie się w dniu 28 lipca na ul. Rajskiej (przy skwerze Heweliusza). Właśnie w tym miejscu usytuowane będą także kolejne stoiska wystawiennicze podmiotów ekonomii społecznej oraz scena, na której zaplanowano wiele wspaniałych atrakcji.

W Święcie Pomorskiej Ekonomii Społecznej udział wezmą m.in. :

Podczas tego wydarzenia oprócz stoisk handlowych odbywać się będą wyjątkowe wydarzenia na scenie. Fundacja Leny Grochowskiej przeprowadzi warsztaty i prelekcje, w których instruktorzy wraz z  osobami z niepełnosprawnością intelektualną, podzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem, prezentując ciekawe techniki pracy z gliną. Przedstawiciele Spółdzielni Socjalnej Dalba zaprezentują natomiast panel sensoryczny o smakach i aromatach piwa oraz prezentację na temat projektu Mermaiding oraz „Pojąć Głębię” - wprowadzenie do nurkowania. Z kolei Spółdzielnia Socjalna Kooperacja, zorganizuje pokaz mody oraz pokaz technik oddechowych specjalistki z salonu masażu LukLuk. Uczestnicy wydarzenia będą także mogli obejrzeć spektakl przygotowany przez Nadwiślański Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej, a także wysłuchać koncertu zespołu Mariusza Florczyka ze Spółdzielni Socjalnej „Słoneczne Wzgórza” oraz grupy „Teatr POZA SZTUKĄ”.

Święto Pomorskiej Ekonomii Społecznej poprowadzi Maciek „Gleba” Florek, tancerz i choreograf, znany m.in. z programu You Can Dance.

Nowa wizualizacja graficzna

Celem dodatkowym przedsięwzięcia jest także promocja nowego logotypu Pomorskiej Ekonomii Społecznej, który dzięki swojej symbolice (zgoda, współpraca, synergiczne działania między różnymi sferami jak biznes, organizacje pozarządowe oraz jednostki samorządu terytorialnego), ma w sposób wyjątkowy reprezentować cały sektor ekonomii społecznej na Pomorzu. Nowy logotyp odzwierciedlający nasze wartości i zaangażowanie jest inspirowany barwami herbu Pomorskiego - głęboką żółcią, elegancką szarością i wyrazistą czernią. Ten unikalny znak reprezentuje jedność i zaangażowanie w rozwój ekonomii społecznej.

Działanie realizowane jest w ramach projektu "Pomorski system przedsiębiorczości społecznej: koordynacja rozwoju ekonomii społecznej w województwie pomorskim na lata 2019-2022". Środki pochodzą z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Działania 06.03. Ekonomia społeczna Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.