W sercu Starego Miasta Gdańska w dwóch zabytkowych obiektach turystycznych: Ratuszu Staromiejskim i Centrum św. Jana, od 30 lat działa Nadbałtyckie Centrum Kultury - samorządowa instytucja kultury Województwa Pomorskiego. Zgodnie ze swoją misją, NCK stara się być ambasadorem kultury regionu Morza Bałtyckiego oraz województwa pomorskiego. Pomorze i Bałtyk stanowią punkt wyjścia oraz punkt odniesienia dla realizowanych projektów. Nasze działania często stanowią komentarz do procesów zachodzących na styku kultury, dziedzictwa, sztuki, polityki, ekonomii i zjawisk społecznych.
Od lat bierzemy udział w europejskich projektach, mamy wielu partnerów w krajach nadbałtyckich. Wzajemne budowanie relacji z naszymi bliskimi sąsiadami jest ważne, szczególnie teraz, w obliczu kryzysu w Europie. Działamy w europejskich sieciach: Ars Baltica, Culture Action Europe, Anna Lindh Foundation czy Stage Europe Network. Naszymi partnerami są instytucje w kraju i za granicą m.in.: Intercult, Filmregion Sydost (Szwecja), Fabelvisions (Szkocja), Miasto Levadia (Grecja), Miasto Ostenda (Belgia), czy  LCCA (Łotewskiego Centrum Sztuki Współczesnej) z Rygi oraz Fargfabriken ze Sztokholmu. W sieciach lokalnych, np. Bardzo Młoda Kultura, Metropolitalna Kadra Kultury czy Sieć Kultury. Od niedawna wraz z sąsiadującymi na Starym Mieście Gdańsku instytucjami kultury zainicjowaliśmy również Radunię kultury, mającą na celu wzajemną promocję i wzmocnienie znaczenia tej części miasta Gdańska.

NCK to dwa miejsca z kulturą. Mamy przyjemność pracować w niezwykłych obiektach:
1. 400-letnim Ratuszu Staromiejskim, jednym z niewielu gdańskich zabytków, które ocalały z wojennych zniszczeń. Splot wypadków dziejowych sprawił, że nasz obiekt jest jednym z najcenniejszych gdańskich zabytków. Jego wyjątkowa historia przyciąga turystów, biznes, politykę i na stałe gości kulturę. To właśnie tu, w podziemiach Ratusza, miał swoje magazyny znany astronom i browarnik Jan Heweliusz. Dziś tak, jak przed wiekami w sali, zwanej dziś Mieszczańską i sąsiadującej z nią Gabinecie Burmistrza gościmy przedstawicieli władz, polityki i biznesu. Zapadają tu decyzje o przyszłości Gdańska i województwa pomorskiego, a także o strategii firm i instytucji gospodarczych. Na stałe mieszka tutaj kultura; wieczorami rozbrzmiewa muzyka, literatura i poezja, a w Galerii stale prezentowana jest sztuka współczesnych i nie tylko, artystów.
2. Centrum św. Jana – wyjątkowym obiekcie łączącym funkcję sacrum i profanum. Nadbałtyckie Centrum Kultury od 1995 roku jest gospodarzem gotyckiego kościoła i zaangażowało się w odbudowę obiektu i jego adaptację na nowoczesne centrum kultury. Dziś łączy funkcję sali koncertowej i wystawowej. Od początku działania odbywają się tu koncerty, pokazy, przedstawienia, wystawy i inne wydarzenia artystyczne. Jest to miejsce na różnorodne projekty i przedsięwzięcia artystyczne, miejsce służącego zarówno artystom, jak i odbiorcom sztuki, miejsce w którym następuje naturalna synchronizacja pomiędzy zachowanym dziedzictwem historyczno-kulturowym, a współczesnością.

Działamy również w regionie: miejscowościach w województwie i na terenie miasta macierzystego.  Angażujemy się w działania, aktywizujące lokalną społeczność, wszędzie tam, gdzie czujemy społeczną potrzebę.

NCK, to historia i otwarcie na nowe, poszanowanie tradycji i uważne przyglądanie się trendom. NCK to europejskość, wielokulturowość, bałtyckość i pomorskość. NCK to miejsce z kulturą.

www.nck.org.pl

   
                                                                       ​​​​​​​