Kolejne dni Jarmarku św. Dominika przyniosą wiele różnorodnych wydarzeń w dziennym programie – od Grand Prix jarmarku przez Święto Pomorskiej Ekonomii Społecznej, Święto Wolontariatu po Football Film Festiwal. Stanowią one idealne uzupełnienie stref handlowych i gastronomicznych.
1 i 2 sierpnia upłyną na Jarmarku św. Dominika pod znakiem konkursu o Grand Prix. W tym roku, po raz pierwszy, do dwóch tradycyjnych kategorii dla rękodzielników i rzemieślników oraz wytwórców przysmaków spożywczych dołączy kategoria dla wystawców gastronomicznych.
Nagrody Grand Prix przyznawane są podczas Jarmarku św. Dominika od 2001 roku. To prestiżowy konkurs przeznaczony dla wszystkich wystawców. Ma na celu konsekwentne podnoszenie jakości prezentowanych ofert oraz promocję najlepszych wystawców. Laureaci otrzymują statuetki oraz vouchery na zakup stoiska podczas przyszłorocznego wydarzenia. W czwartek jury konkursowe obejrzy osobiście jarmarkowe kramy i wybierze laureatów w dwóch kategoriach: Dobry Pomysł – dla najlepszych rękodzielników i rzemieślników oraz Dobry Smakołyk – dla wystawców z ofertą spożywczą.
W tym roku odświeżona została kategoria – Dobry Smak, która pozwoli docenić wystawców gastronomicznych. Rywalizacja będzie się odbywać w ramach konkursu gastronomicznego, który odbędzie się w piątek o godz. 14. na Przystanku Smaków, na Skwerze Świętopełka. Wystawcy będą przyrządzać swoje potrawy w dwóch turach eliminacyjnych. Oceniać ich będą m.in. autorytety w świecie gastronomii: Andrzej Polan oraz Sebastian Cichy. O godz. 17, na Skwerze Świętopełka poznamy zwycięzców Grand Prix 2024, podczas ceremonii wręczenia nagród.
LIVE MORE. POMERANIA
W czwartek i piątek można odwiedzać stoisko Live more. Pomerania na Przystanku Równość. To inicjatywa koordynowana przez Invest in Pomerania. Jej celem jest podkreślanie walorów województwa pomorskiego w innych regionach oraz za granicą poprzez promocję jego możliwości zarówno do pracy, studiowania, jak i życia.
Projekt prezentuje ofertę pomorskiego rynku pracy w kluczowych, rozwojowych sektorach. Buduje mosty między biznesem a nauką, działa na rzecz podnoszenia kwalifikacji zawodowych i budowania wymarzonych ścieżek rozwoju.
Prowadzi również aktywności na rzecz społeczności migranckiej, wspiera jej relokację i proces zadomowienia się poprzez edukację i organizację serii przeznaczonych dla niej spotkań.
Live more. Pomerania pokazuje szerokie perspektywy zawodowe krzyżujące się z ekscytującym stylem życia. To nie tylko rynek pracy, to tętniący życiem plac zabaw dla innowacji. Pomorze to region, który łączy najnowocześniejszą technologię i zapał start-upowy z tętniącym życiem dziedzictwem kulturowym przyprawionym piaskiem, wiatrem i wodą.
ŚWIĘTO POMORSKIEJ EKONOMII SPOŁECZNEJ
Także w piątek, już po raz drugi podczas Jarmarku Św. Dominika, na Skwerze Heweliusza odbędzie się największe wydarzenia sektora ekonomii społecznej na Pomorzu. Celem Święta Pomorskiej Ekonomii Społecznej jest promocja szeroko rozumianej ekonomii społecznej, która najprościej ujmując, oznacza prowadzenie działalności gospodarczej łączącej cele ekonomiczne (zarobek) i społeczne (pomaga zapobiegać wykluczeniu). Wydarzenie stanowić będzie znakomitą okazję do poznania różnych organizacji z sektora i zaznajomienia się z ich działalnością oraz ich bezpośredniego wsparcia.
KOROWÓD KOCIEWSKI
Tego samego dnia będzie można dołączyć do przemarszu mieszkańców Kociewia, którzy śpiewem i tańcem zaproszą do wspólnej zabawny. Jest to unikatowy element Święta Kociewia, a także Jarmarku św. Dominika. Muzyka kociewska oraz uliczne tańce w barwnych kociewskich strojach przybliżą Kociewie jako ciekawy region, który ze swoją ofertą kulturalną wychodzi do gdańszczan. Trasa korowodu: Brama Zielona – Długi Targ – ul. Długa – ul. Tkacka – ul. Św. Ducha – Targ Drzewny – ul. Kowalska – ul. Korzenna – Plac Heweliusza. Po korowodzie odbędzie się wernisaż Kociewie ART – o godz. 18 (Ratusz Staromiejski, ul. Korzenna 33/35) oraz Kociewski Wieczór Jazzowy o godz. 19:30.
W sobotę, w ramach pierwszego dnia Święta Wolontariatu obchodzony będzie jubileusz Domowego Hospicjum dla Dzieci. Tego dnia na terenie Przystanku Równość, na głównej scenie wystąpią pomorscy muzycy, na co dzień tworzący zespół 5/6. Pojawią się także: wybitny artysta Przemysław Radziszewski oraz muzycy z Cappelli Gedanensis.
W namiotach wokół sceny, na najmłodszych czekać będzie szereg animacji oraz charytatywna akcja strzyżenia włosów, zorganizowana przez Rzemieślnik Barber Shop. Jako, że głównym organizatorem urodzin jest Fundacja Hospicyjna, odwiedzający zostaną zaproszeni do namiotów informacji medycznej, a prowadzący wraz z gośćmi opowiedzą o historii najstarszego gdańskiego domowego hospicjum dla dzieci. Podczas urodzin można spodziewać się także tortu.
Od 1994 r. nieodłączną częścią Jarmarku św. Dominika jest Międzynarodowy Bieg św. Dominika. To hit sportowego lata na Wybrzeżu, uznawany w swojej klasie za najbardziej atrakcyjną dla uczestników i partnerów imprezę biegowo-promocyjna w Polsce. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 13:30 na Długim Targu. Więcej na biegdominika.com
CICHA POLANA SMAKÓW
Sobota przyniesie także wydarzenie kulinarne Cicha Polana Smaków, czyli pokaz gotowania na żywo wraz z degustacją, która będzie jednocześnie akcją charytatywną. Doświadczeni szefowie kuchni – Andrzej Polan i Sebastian Cichy – poprowadzą widowiskowe kulinarne show, dzieląc się swoimi umiejętnościami i sekretami kuchennymi. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 14 na Skwerze Świętopełka.
WAKACJEWSPÓLNOTAWOLONTARIAT.CARITAS.PL
Na niedzielę, również w ramach Święta Wolontariatu, Caritas Archidiecezji Gdańskiej przygotował wiele atrakcji, animacji i spotkań z wyjątkowymi gośćmi, które będą się przeplatały przez cały dzień. Na Skwerze Heweliusza czekać będą również koncerty i potyczki sportowe. To m.in. Freestyle Football, występ Felipe Alvarado, koncerty zGODa oraz Edzio Rap.
BAJKOWISKO Z HELIOSEM: RYCERZ BEZ KONIA
Ta wyjątkowa, kształtująca wrażliwość artystyczną forma rodzinnego spędzania wakacyjnego czasu w świecie zabawy, śmiechu, przygody i teatru znajduje się w poniedziałkowym programie Przystanku Przygoda z AmberSky. O godz. 14 rozpocznie się Hyde Park, podczas którego dzieci będą mogły zaprezentować umiejętności wokalne, taneczne, oratorskie, zręcznościowe i wiele, wiele innych. Następne, przez półtorej godziny trwać będą warsztaty tematyczne, konkursy, zabawy, śpiewanki i tańce. Zwieńczeniem Bajkowiska z Heliosem będzie spektakl teatralny, który rozpocznie się o godzinie 16. „Rycerz bez konia” w wykonaniu Teatru Barnaby.
FOOTBALL FILM FESTIVAL
JAK ODRÓŻNIĆ SKARB OD BUBLA?
Arkadiusz Woźniak, Joanna Lewandowska i Łukasz Barucha – czyli znawcy i pasjonaci antyków, wystąpią z prezentacjami na temat renowacji i oceny wartości starych przedmiotów. Eksperci pokażą, jak w profesjonalny sposób przywrócić blask antykom. Uczestnicy prezentacji dowiedzą się, jakie techniki i materiały są najskuteczniejsze, a także jak unikać najczęstszych błędów, które mogą zaszkodzić cennym przedmiotom. Drugim tematem będzie sztuka rozpoznawania prawdziwych skarbów wśród antyków. Prelegenci podzielą się wiedzą na temat oceny autentyczności, wartości historycznej i artystycznej przedmiotów. Powiedzą na co zwracać uwagę, aby nie dać się zwieść pozorom.
To tylko niektóre propozycje z bogatego programu dziennego Jarmarku św. Dominika. Szczegółowy harmonogram dostępny jest na stronie https://jarmarkswdominika.pl/program/
GŁÓWNY SPONSOR JARMARKU – AMBERSKY ZAPRASZA NA CODZIENNĄ ROZRYWKĘ DLA MŁODYCH I STARSZYCH
AmberSky jest pierwszym w historii Jarmarku św. Dominka partnerem tytularnym Przystanku – Przystanek Przygoda z AmberSky. To tam znajdziemy m.in. Strefę Stałych Atrakcji zapewnioną przez głównego sponsora całego wydarzenia: labirynt z zagadkami, kubik sensoryczny, strefę relaksu, tworzenie napisu string art, paszport poszukiwacza przygód, ściana marzeń, Poszukiwacz Skarbów – spływ rwącą rzeką – domek z symulatorem VR i Gdańską Karuzelę. Do stałych atrakcji zaliczają się również Koło Widokowe AmberSky oraz spinning coaster Wirujące Beczki, które znajdziemy na Ołowiance.
Warto dodać, że w każdą sobotę Jarmarku, o godz. 21:00 AmberSky zaprasza na pokaz świetlno-muzyczny Koła Widokowego.