Od wieków Gdańsk, jako tętniące życiem miasto portowe, stanowi cel podróży i punkt spotkań dla ludzi z całego świata. Tradycja Jarmarku św. Dominika, zapoczątkowana w 1260 roku przez zakon Dominikanów, przyciągała do miasta kupców, którzy na pokładach swoich statków przywozili nie tylko egzotyczne towary, ale także bogactwo kultur i opowieści.
Dziś, tak jak przed wiekami, do Gdańska prowadzą liczne drogi, a miasto wciąż jest celem dla współczesnych wędrowców, pielgrzymów i poszukiwaczy przygód. Na Przystanku Port Gdańsk pod Żaglami spotkają się niezwykli podróżnicy, dla których Gdańsk stał się zwieńczeniem ich wyjątkowych wypraw.
Zapraszamy na panel dyskusyjny z udziałem gości, którzy podzielą się historiami swoich podróży:
Rafał Machowiak – podróżnik, który właśnie dziś, 27 lipca, po wielotygodniowej wędrówce dociera do Gdańska, kończąc pieszą podróż Szlakiem św. Wojciecha. Opowie o trudach i pięknie samotnego pielgrzymowania.
Julian Golak – inicjator i pomysłodawca Międzynarodowego Szlaku św. Wojciecha, który przybliży ideę odtwarzania historycznych tras i łączenia nimi współczesnej Europy.
Leszek Pachulski – twórca szlaku rowerowego “Wisła 1200”, jednego z najdłuższych i najpiękniejszych ultramaratonów rowerowych w Polsce. Podzieli się doświadczeniami z perspektywy dwóch kółek i opowie, jak rzeka łączy południe z północą kraju, prowadząc aż do Bałtyku.
Spotkanie będzie opowieścią o różnych obliczach podróżowania, o motywacjach, które pchają nas w drogę i o tym, jak historia dawnych szlaków handlowych i pielgrzymkowych odżywa dzięki pasji współczesnych podróżników. Porozmawiamy o Gdańsku jako symbolicznym porcie – celu podróży, miejscu spotkań i wymiany, tak samo dziś, jak i setki lat temu.